Emocje są wśród nas

Autor: Patrycja Kurowska | Tagi: Coaching Emocje 

Emocje, emocje, emocje…. Proste i złożone, zalewające, zrównoważone i nie… Budzone, wywoływane, hamowane… Ba! One mają nawet odcienie i kolory.

Czym są emocje?

Kim jest osoba emocjonalna?

Jak jest w stanach… emocjonalnych?

Jak radzić sobie z emocjami?

Czy to się w ogóle da kontrolować?

Zatem emocja wg wikipedii to: stan znacznego poruszenia umysłu – bo z łaciny <em>e movere</em> oznacza 'w ruchu', a po angielsku motion to ruch… Czy zatem jeśli nasz umysł jest spokojny, to nie ma emocji? Ej! Chwila, a kiedy mózg osiąga spokój?  i jaki to jest stan? co wtedy się czuje? i gdzie są wtedy te emocje?

A osoba emocjonalna, to jak powszechnie wiadomo, osoba histeryczna, najczęściej kobieta, co rzuca garami, płacze i drze się na komuś tam coś winnego męża, chłopaka, dziecko… a skoro już przy płci i wieku jesteśmy, to jak to wygląda naprawdę u kobiet, mężczyzn, dziewczynek i chłopców? Czy z natury powściągliwi panowie nie mają emocji? I czy na pewno wynika to z ich NATURY czy może jednak KULTURY z jakiej się wywodzą? A nadpobudliwe dzieci i wrzeszczące kobiety mają emocji za dużo?

A może płeć, wiek i wszelkiego rodzaju odmienność to odmienne stany umysłowe, stany emocjonalne uzależnione od… no właśnie – od czego?

No i wreszcie, emocjonalne dobre-radztwo: „uspokój się”, ”opanuj się, ludzie patrzą”, „panuj nad sobą”, „weź się ogarnij”, „wstydź się”, „uśmiechnij się”, „nie wypada się złościć” … o są wśród nas emocje, które lepiej schować, zamieść, zadeptać, zniszczyć – bo to nie ładnie wygląda na kulturowo oczekiwanym obrazku. Takie smutasy, wścieklizny, wstręty, złości i pięści – „weź się uśmiechnij, pokaż zęby, napnij mięsień jarzmowy i raduj się do cholery!”. Tak, tak – dziś emocje „negatywne” to zło!

No nie! Emocje, to odpowiedź na to, co przeżywamy, to lustra naszych uczuć, którym trzeba dać wyraz, w taki sposób by nie krzywdzić siebie i innych i dlatego potrzebna jest tu kontrola i regulacja. Emocje się nie równoważą, nie anulują, nie przemijają bez śladu – są obecne i wiesz o tym, albo nie. Nie ma dobrych i złych emocji, są takie, które mają znak dodatni lub ujemny, ale wszystkie nam służą i są potrzebne do:

przeżywania

prze-ży-wa-nia

prze-żywania

DO ŻYCIA!!!

Cykl „Emocje są wśród nas” uważam za otwarty!

Zapraszam do kolejnych artykułów i czekam na Wasze emocjonalne propozycje.

Patrycja Kurowska