Matka = EMOCJE

Autor: Patrycja Kurowska | Tagi: Emocje Kobieta Relacje 

Dziś miało być o źródłach emocji, ale przyszedł Dzień Mamy i pokrzyżował mi szyki… Bo jak tu w obliczu dnia Mamy – kobiety tysiąca twarzy i zadań, supermenki, wojowniczki, bohaterki… pisać wyłącznie o praprzodkach, skoro emocji uczymy się od niej, przecież mama to czyste EMOCJE.

Każdy z nas ma inną historię związaną z mamą. Niektórzy mają nie jedną mamę. Inni nie mają jej wcale. Są takie kobiety, do których nikt nie powie „mamo” i tacy mężczyźni, którzy mamą są nazywani. Od czego to zależy? Wielokrotnie nie mamy na to wpływu, ale jak już mamy mamę, czy też mamą jesteśmy, albo jedno i drugie, to wiemy na pewno, jak wiele emocji mieszka w jednej MAMIE.

Mama to RADOŚĆ – to ona czule do nas mówi, uśmiecha się, karmi… Radość, którą daje nam od samego początku, niejednokrotnie odczuwamy przez całe życie… warunek jest jeden: mama akceptuje to, że mamą jest.
Mama to SMUTEK – żal i łzy, które z nami współdzieli pocieszając nas i które przed nami chowa, kiedy są to wyłącznie jej łzy – a to strasznie trudne.
Mama to STRACH – czy da sobie radę w tej roli. Kiedy trzęsie się, w obawie, że coś nam się stało, bo spóźniamy się godzinę... Lęk o naszą przyszłość, dobrobyt, zdrowie.
Mama to GNIEW – kiedy nie słuchamy, gdy się oddalamy, gdy coś ukrywamy… gdy sięgamy po coś, czego się boi… Złość, że nie daje rady…
Mama to PRZYJEMNOŚĆ – kiedy nas tuli, śpiewa, czyta nam… kiedy serwuje obiadki i piecze ciasta, kiedy jest z nas dumna.

Mama to całe spektrum emocji, nasilonych bardziej lub mniej. Opanowanych albo wcale. Emocji, których nas uczy, którymi się z nami dzieli, którymi się opiekuje, opiekując się nami.
Ale to jest mama – nasza mama, która po przyjęciu swojej roli walczy o nas z lepszym bądź gorszym skutkiem. Bo Mama to najwspanialsza z wojowniczek ulepiona z krwi i kości – bo Matka to człowiek! Może się bawić, śmiać, złościć i gniewać, umierać ze strachu, brzydzić … może też w zachwycie tańczyć w deszczu, bo jak inaczej nauczyć dziecko emocji… nie da się o nich tylko opowiedzieć, trzeba ich doświadczyć i przeżyć.

A teraz Ty zamknij oczy i pomyśl o swojej mamie… co czujesz?

Patrycja KurowskaFoto: pixabay.com