• Virginia Airlines

  Virginia Satir, znana amerykańska psychoterapeutka zajmująca się terapią rodzin, uważała, że „to, co obserwujemy i czego doświadczamy dzień po dniu, kształtuje nas w określony sposób. Właśnie dlatego większość ludzi postawiona przed wyborem, skłoni się raczej ku temu, co znajome – nawet jeżeli to wcale nie jest dla nich dogodne – niż ku nieznanemu”*

  Zawsze mnie zastanawiało…To co znane, wydaje się bezpieczne. Tylko, czy zawsze jest dla mnie dobre? Czy nie jest przypadkiem tak, że to złudne poczucie bezpieczeństwa blokuje i oddala od tego, czego naprawdę chcę i co mogłabym osiągnąć, gdybym miała odwagę sięgnięcia po owo „nieznane”. Jak i kiedy powiedzieć „sprawdzam”, jak się o tym przekonać bez zbędnego ryzyka, ale jakoś miarodajnie?

  Virginia miała na to pewien sposób. W swojej pracy terapeutycznej kierowała się czterema, na pozór prostymi pytaniami, które dla mnie stały początkiem wielkiej podróży w nieznane.

  Oto one:

  „Czego chcesz?” „Skąd będziesz wiedzieć, że to już masz? „Co cię przed tym powstrzymuje?” „Czego potrzebujesz, żeby to dostać?”

  Chciałam sobie na nie odpowiedzieć i wtedy się zaczęło.

  No właśnie! Czy ja na pewno wiem, czego chcę? Tak naprawdę? Czy wiem, co to jest? Do czego jest mi potrzebne? Co dzięki temu zyskam? A jeśli wiem, czego chcę, to dlaczego tego nie robię? Nie mogę? Boję się? Nie chcę tak naprawdę? Czy to jest trudne do osiągnięcia? Czego do tego potrzebuję? Kto może mi w tym pomóc?

  To był mozolny proces. Pytania wydają się łatwe, ale odpowiedzi cholernie skomplikowane. A jednak zaprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem teraz. Droga nie była ani łatwa, ani bezpieczna. Sporo mnie kosztowała. Musiałam wprowadzić wiele zmian. Wiele straciłam, ale nieporównywalnie więcej zyskałam. Robię to, co kocham, czuję się spełniona i jestem podekscytowana perspektywą tego, co może być dalej.

  Namawiam Was do postawienia sobie tych pytań i rozpoczęcia własnej podróży w głąb siebie, a potem…. Kto, wie? Witamy na pokładzie Virginia Airlines! 🙂

  *Virginia Satir, „Rodzina. Tu powstaje człowiek.”

  Katarzyna Brzezińska

  Potrzeby, Rozwój, Rozwój osobisty, Zmiana