• Jak uruchomić twórczy potencjał?

  Magiczne słowa: „Nie wiem” Każdy człowiek jest kreatywny. Jak uruchomić twórczy potencjał?

  Kiedyś uważałam, że bycie kreatywnym jest zarezerwowane tylko dla wybranych: artystów, pisarzy. Dziś wierzę, że twórcze życie, to spełnianie marzeń, realizowanie zainteresowań i pasji, budowanie wspierających relacji, ale też troska o siebie, odpoczynek i relaks. Chciałabym się podzielić moim doświadczeniem, co u mnie działa, co sprawdziłam na swojej drodze. Wiedzę tę zdobyłam pracując jako członek zarządu w dużych międzynarodowych i wielokulturowych korporacjach, a także biorąc udział w ciekawych, rozwojowych warsztatach m.in. 8xO Wojciecha Eichelbergera

  Co działa:

  Myśl i mów o sobie dobrze. Pamiętaj o swoich sukcesach, na pewno je masz! Nowe rzeczy – ruch, wysiłek intelektualny ćwiczą mózg. Jeśli uprawiasz sport próbuj nowe dyscypliny. Monotonia i powtarzalność zabijają kreatywność.

  Nie bój się przyznać do własnej niewiedzy. Niewiedza to jest skarb, bo wtedy człowiek zadaje właściwe pytania sobie lub ludziom, którzy wiedzą lepiej od niego. Wtedy rozpoczyna się proces twórczy.

  Osoby twórcze, które odnoszą sukcesy, mogą być dla ciebie ważnymi nauczycielami.

  Otaczaj się ludźmi, którzy myślą inaczej niż ty. Doceniaj ludzi, którzy się z Toba nie zgadzają i nie boją się tego powiedzieć.

  Rób to co lubisz, co cię pasjonuje i sprawia przyjemność. Pamiętaj o swoich marzeniach. Postrzegaj życie jako przygodę, to pozwoli ci dostrzegać możliwości, które ze sobą niesie. Ta cecha wyróżnia ludzi sukcesu.

  Naucz się radzić ze stresem. Kreatywność budzi się jak jesteśmy rozluźnieni. Poznaj techniki relaksacyjne, pracę z oddechem. Bądź obecny tu i teraz. Na egzaminie ustnym z polskiego, zdając na studia, wylosowałam pytania, które wydawały mi się trudne i skomplikowane. Nie wiedziałam co powiedzieć. Pomyślałam, trudno, wrócę tu za rok, najwyżej nie zdam. Rozluźniłam się i inspiracje pojawiły się same, dostałam piątkę.

  Łącz, według Steve’a Jobsa Kreatywność to łączenie różnych rzeczy, inspiracji ze sobą.

  Odpoczywaj, tańcz i śpiewaj. Wiele ciekawych pomysłów rodzi się podczas kąpieli w wannie, spaceru i innych przyjemnych, „niepozornych” czynności.

  Rozmawiaj, proś o wsparcie, gdy tego potrzebujesz. Udział w procesie coachingu wspiera w samorealizacji, w rozwoju osobistym, w dokonywaniu zmian – poprzez dotarcie do twojego potencjału, sił i możliwości.

  Życzę wielu pięknych chwil i inspiracji

  Joanna Tomala

  Coach, Potrzeby, Relacje, Rozwój, Zmiana